#kurumsalkimlik #logo #tasarım #espassistanbul #kurumsalkimlikrehberi #ajanda #kartvizit #broşhür #ilan #kalem #dosya #kurumslkimliktasarım
Bir markanın imzası niteliğinde olabilecek tüm bileşenler, kurumsal kimlik nedir sorusunun yanıtını oluşturmaktadır. Buna logo, slogan, paket tasarımları, cepli dosya, kartvizit ve daha pek çok öge dahil edilebilir. Kurumsal kimliğiniz, müşterilerinizin yanı sıra iş ortaklarınız ve sektördeki diğer oyuncuların da hakkınızda fikir sahibi olmasına önayak olur. Dolayısıyla tıpkı insanların diğer insanlarla ilgili zihinlerinde oluşan algı gibi kurumsal kimlik örnekleri ile diğer firmalar ve insanlar üzerinde de istenen algıyı yaratmak mümkün olabilir. 
Ancak sıfırdan bir kimlik yaratmak ve bunu da sağlam bir zemine oturtarak başarılı olmak, hiç şüphesiz ki özenli bir çalışma gerektirdiğinden genel kanının aksine o kadar kolay bir süreç değildir. Kurumsal kimlik oluştururken markanın arka planındaki hikayeden esinlenmek, bu noktada işinizi kolaylaştırabilir. 
Ayrıca kurum olarak sahip olduğunuzu düşündüğünüz iletişim tonu da kurumsal kimlik tasarım sürecine yardımcı olabilir. Online matbaa hizmetleri veren Matbuu ise kurumsal kimlik tasarlarken ihtiyacınız olan ilhamı sağlamak için her zaman yanınıza! O halde gelin, zihninizi açmaya yardımcı olacak başarılı kurumsal kimlik örnekleri ve kurumsal kimlik sahibi olmakla ilgili diğer detayları birlikte inceleyelim. 
Kurumsal kimlik oluşturmanın sağlayacağı avantajları öğrenmek için ise Neden Kurumsal Kimlik Tasarımına İhtiyacınız Var? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.
Dünyadan İlham Alınası Kurumsal Kimlik Örnekleri
Akılda kalıcı, benzersiz ve mesajı kitleye ulaştırmada başarılı kurumsal kimlik örnekleri ile siz de kendi markanızın hikayesine, hedef kitlesine ve sektörüne uygun çalışmalar oluşturabilirsiniz. İşte en iyi kurumsal kimlik örnekleri…
1. Benevolent Society
Bir yardım kuruluşu olan Benevolent Society’nin canlı renkler ve neşeli tasarımlarıyla dikkat çeken kurumsal kimlik çalışmaları, aslında kurumun değerlerini ortaya koyuyor. Güçlü aileler ve sağlıklı topluluklar kurmayı hedefleyen bu kurumun söz konusu çalışmalarla yaratmak istediği etkiyi başarıyla yansıtabildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. 
2. Austrian Biologist Association (ABA)
Avusturya Biyolojist Topluluğu’nu temsil eden kurumsal kimlik örnekleri, kurumun yenilikçi, modern ve profesyonel duruşunu simgeleyecek şekilde tasarlanmış. Yeşil rengin göze çarptığı çalışmalar, sade duruşlarıyla da mesajın net bir şekilde anlaşılmasına yardımcı oluyor. 
3. Aether
Yunanca’da temiz hava ve açık gökyüzü anlamlarına gelen aether kelimesinin marka haline getirilmesi sonucu tasarlanan kurumsal kimlik ürünleri, minimalizmi ve şıklığı aynı anda sunabiliyor. Marka isminin baş harfi olan “A” harfinin çizgisel anlatımı ve kurumsal kimlik örneklerindeki kullanımı da kurum algısını pekiştiriyor. 
4. Savin Paris
Bir moda markası olan Savin Paris’in kurumsal kimlik çalışmalarında markanın mükemmeliyetçiliği ve şıklığının kusursuz bir şekilde yansıtıldığına şahit oluyoruz. Müşteri hizmetleri konusunda kendine son derece güvenen marka için tercih edilen renklerin de zerafeti çağrıştıran tonlardan oluşması, satışa sunulan mode ürünlerinin tarzına dair önemli ipuçları da veriyor. 
5. Media Bite
Sosyal medya reklamcılığı alanında hizmet veren Media Bite adlı kuruluş için yapılan örnek çalışmalar, kurum ismi ile bütünleşecek tarzda ve oldukça akılda kalıcı biçimde tasarlanmış. Üstelik kurumsal kimlik araçlarının köşelerindeki ısırık görünümü, ısırmak anlamına gelen “ bite” kelimesini çağrıştırmak açısından oldukça başarılı. 
6. One Design
Marka ismi ile bütünlük sağlayan bir diğer kurumsal kimlik örneği ise İtalya’dan geliyor. One Design adlı tasarım firması, Türkçe’de “bir” anlamına gelen “one” kelimesini marka olarak tercih etmiş. Bu doğrultuda oluşturdukları kurumsal kimlik çalışmalarında da bir rakamından esinlenmişler.
7. Michalov Restaurant
Kullanılan renkler, seçilen yazı fontları ve tasarım ögeleri, restoranın doğal ve lezzetli menüsüne dair önemli ipuçları veriyor. Ayrıca kurumsal kimlik tasarımının restoranın hemen her köşesinde yer almasını mümkün kılacak çok sayıda tasarım ürünü olması da müşterilerin zihnindeki restoran algısını güçlendirmeyi kolaylaştırıyor. 
8. Kosan Gas
Bir gaz markasının kurum rengini bundan daha belirgin hale getirecek kurumsal kimlik çalışmaları sanıyoruz ki düşünülemezdi. 
9. Mandy Ward
Mandy Ward adlı menajerlik firmasına ait logo, antetli kağıt ve zarf çalışmaları, markanın güçlü ve güvenilir bir algı yaratmak üzere tasarlanmış kurumsal kimlik örneklerini oluşturuyor. 
10. Bloom
Danışmanlık ve tasarım hizmetleri veren Bloom adlı ajans için hazırlanan kurumsal kimlik çalışmalarına baktığımızda yine marka ismi ile çağrışım kurulmaya çalışıldığını görüyoruz. İngilizce’de “çiçek açmak” anlamına gelen bloom kelimesinin marka haline getirilmesi ve bu markanın da görselleştirilmesi amacı ile oluşturulan logo, oldukça estetik duruyor. Logoda kullanılan renklerle hazırlanan kurumsal kimlik ögeleri de markayı zihinlerde pekiştirmeyi kolaylaştırıyor. Nasıl Kurumsal Kimlik Sahibi Olunur? Kurumsal kimliğin tutarlı ve mesajı net bir şekilde karşıdakine iletebilecek türde olması önemli. Bu doğrultuda kurumsal kimlik çalışmalarına başlamadan önce taleplerinizi ve nasıl bir algı oluşturmayı hedeflediğinizi belirlemenizde büyük fayda var. Bu sayede hedef kitlenizin zihninde markanızı tutundurmanız çok daha kolay olabilir. 
Ardından görselleştirme çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bu anlamda firmanıza ait tüm kurum ögelerinin kurumsal kimliğinizi taşıyacağını düşünerek hareket etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra sıra; antetli kağıt, ajanda, katalog ve diğer ihtiyaç duyduğunuz araçların kurumsal kimliğinize uygun şekilde üretilmesi için adım atmaya geliyor. Bu noktada ihtiyaçlarınızı doğru anlayacak ve en uygun çözümleri sunacak bir iş ortağı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. 
Espass İstanbul Reklam ve Tanıtım Hizmetleri olarak diğer tüm baskı ihtiyaçlarınızda olduğu gibi kurumsal kimlik konusunda da uygun maliyetli ve kaliteli çözümleri ile Matbuu her zaman desteğe hazır. Eğer siz de internet üzerinden birkaç tıkla sipariş vermek ve ürünlerinize hızlıca kavuşmak istiyorsanız Matbuu’nun kurumlara özel tasarım ve baskı paketlerinden sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Back to Top