Reklam ajansı, müşterileri için, reklam oluşturma, planlama ve yönetimine odaklanan ve bazen promosyonun farklı türleriyle de ilgilenen, hizmet bazlı bir işletmedir. Reklam ajansı müşterisinden bağımsızdır ve müşterisinin ürün ve hizmetlerinin satışını dışarıdan bir bakış açısıyla ele alır. Bir ajans, aynı zamanda müşterilerinin genel pazarlama ve marka stratejilerini ve satış promosyonlarını ele alabilir.
Reklam ajanslarının müşterileri genellikle işletmeler, kuruluşlar, dernekler ve devlet daireleridir. Ajanslar, bir kampanyayı destekleyecek olan televizyon reklamlarını ve radyo reklamlarını hazırlamaları için tutulabilir.
Dijital ajanslar, kendilerini diğer reklam ajanslarından, web tasarımı / geliştirmesi, arama motoru pazarlaması, internet reklamları / pazarlaması veya e-işletme / e-ticaret danışmanlığı hizmetleriyle farklılaştırabilirler.
Tam hizmet ajansları; Yaratıcılık hizmetleri, medya planlama ve satın alma, müşteri yönetimi ve araştırma hizmetlerinin tümünü sunan ajanslardır. Uluslar arası ajanslar tam hizmet ajanslarıdır.
Uzmanlaşmış ajanslar; Belirli bir hizmet konusunda veya belirli bir sektörde uzman olan işletmelerdir. İletişimin belirli bileşenlerinde de uzmanlaşmış olabilir. Örneğin, doğrudan pazarlama, spor pazarlaması, olay pazarlaması, ambalajlama veya satış yerinde tanıtım reklam ajansının uzmanlık alanına girebilir.
Sektör hedefli ajanslar; Belirli hizmet sektörlerini ve faaliyet alanlarını iyi tanıyan ve sadece bu sektörlere ve hizmetlere yönelik iletişim ve tanıtım hizmetleri sunan ajanslardır.
Azınlık ajansları; Belirli azınlıklar konusunda uzmanlaşmış ve sadece onlara yönelik iletişim hizmeti sunan ajanslardır. Örneğin, ABD’de faaliyet gösteren bir ajans, Çin kökenli azınlıklar konusunda uzman olabilir.
Yaratıcı butik ajansları; Bazı yetenekli sanat yönetmenleri ve desinatörlerin firmalarla veya ajanslarla ortak çalışarak taze, farklı, denenmemiş tanıtım mesajları üretip, yaratıcı kavramlar geliştirmek için açtıkları genellikle çok küçük ajanslardır.
Medya satın alma hizmetleri; Müşterileri için medya satın alırlar. Medya satın alan ajanslar firmalar tarafından çok talep görür çünkü günümüzde çok fazla miktarda ve nitelikte medya mevcuttur ve bu konuda uzman olan ajanslar işletme için en uygun mecrayı seçebilirler. Ayrıca, medya satın alan ajanslar medya alımını işletmeye nazaran daha ucuza mal edebilir.
Sanal ajanslar; Son yıllarda ortaya çıkan, bağımsız çalışan ve sanal bir ofise sahip olan ajanslardır. Dolayısıyla sanal reklam ajansı personeli mobil olarak işlerini evlerinden, otomobillerinden, müşterinin ofisinden ve değişik ortamlardan yürütebilirler.  #espassistanbul #belediyereklamajansi 0212 281 81 61
SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?
Gönder
Teşekkürler!

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Back to Top