#logotasarım #afiştasarım #ilantasarım #bannertasarım #postertasarım #broşürtasarım #katalogtasarım #istanbulreklamajansları #medikalreklamajansı #grafiktasarım #kurumsalkimliktasarımı #espassistanbul
Logo Tasarım Fiyatları Neye Göre Belirleniyor ve Bu Duruma Etki Eden Faktörler Nelerdir?
Logo Tasarım  Fiyatları hakkında genel olarak bilgi almak, tasarım hazırlatmaya başlamadan önce yapılması gereken ilk adımlardan biridir. Peki bu fiyat politikasını kim neye göre belirliyor? Hangi fiyat doğru ve hangi seçimi yapmalıyız? Seçim yaparken nelere dikkat edilmeli ve doğru fiyat politikası nasıl olmalı sizi bu konuda bilgimiz dahilinde bilgilendirmeye çalışacağız. Bütün logo tasarımları ve amblem tasarımları birbirlerinden farklı yapıya ve görsel bir kalıba sahiplerdir ve bu işi yapabilecek çok fazla sayıda ajans, serbest çalışan tasarımcılar ve ek gelir elde edebilmek için çalışan öğrenciler vardır. Bu nedenle sabit bir fiyat bulabilmek neredeyse son derece imkansız bir durumdur. Espassistanbul olarak sizin için aşağıda Logo Tasarım Fiyatları ve fiyatlandırma yöntemleri hakkında bir makale hazırladık.
Logo Nedir? Ne İşe Yarar?
Profesyonel hazırlanmış bir logo tasarımının önemini anlayabilmek için önce logonun ne olduğunu ve neye göre kullanıldığını anlamalıyız. Kısaca bir logo tasarımı müşterileriniz ile markanız arasında kurulan görsel iletişimi potansiyel şekilde iletmenin ilk yoludur. Bu konuda alacağınız doğru kararlar şirketinizin veya kurumunuzun markalaşma ve kurumsallaşma sürecine pozitif olarak etki eder. Hatalı olarak tasarlanmış logo tasarımları markanızın faaliyet gösterdiği süre boyunca var olmaya devam edeceğinden dolayı bu hataları da üzerinde taşımaya devam edecektir. Bu konuda şöyle bir örnek verebiliriz, bekleme sırası en uzun ama en iyi olan restoranda gerçekten beklemeye değer şeyler vardır. Çünkü onların ünü onlardan önce gelir, insanlar oranın başarılı olduğunu biliyordur, alacakları hizmetinde. Logo tasarımının da tam olarak yapması gereken şey budur, sizin ününüzü orada olmasınız bile temsil edebilmeli ve bu potansiyeli üzerinde taşıyor olabilmelidir.
Saat Başına Fiyatlandırma
Ülkemizde yaygın olarak kullanılmasa da yurt dışında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Buradaki fiyat politikası tasarımcının yeteneği ve yapabildiği işle doğru orantılı olarak artmaktadır. Saatlik $8’dan $500 dolara kadar çıkan fiyatlar söz konusudur. Her iki fiyat arasında çok uçuk şekilde fiyat farkı bulunmaktadır. Saatlik $500 dolar fiyat veren kişi üst düzey olarak danışmanlık yapan kişilerden oluşuyor. Bu konuda dikkat etmeniz gereken faktör, logo tasarımcısının istemiş olduğu saatlik ücret karşılığında gerekli yeterlilik ve deneyime sahip olmasıdır.
Ayrıca logo tasarımı hesaplama yöntemini inceleyerek de fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Standart Ücretlendirme
Bir çok grafik tasarım firması ve reklam ajansları bu yöntemi kullanmaktadır. Belirli sabit fiyatları olur ve size bu ücret karşılığında seçim yapmanız için bir kaç örnekten oluşan logo tasarımları hazırlarlar. Logo tasarım projesi başlamadan önce sizden detaylı olarak brief alırlar ve bu doğrultuda eskizler ve çalışmalar yapılır.
Profesyonel Reklam Ajansları
2500 TL – 50.000 TL arasında değişen rakamlarla çalışabilmektedirler. Buradaki fiyat farkı ise ajansın bu işi satabilmesi ve çalıştığı firmaların büyüklüğü ile alakalı bir durumdur. Genel olarak neyin nasıl yapılacağı ve sunulacağı konusunda ileri derecede fikir ve tecrübe sahibi olurlar. Uzun vadeli çalışmalarda ileriye dönük birçok etkeni göz önünde bulundururlar ve birden fazla alanda hizmet verebilirler.
Lokal ve Yerel Grafik Tasarım Ofisleri
1000 TL – 5000 TL arasında değişen rakamlara logo tasarım hizmeti vermekteler iç güveysinden hallice diye tabir edebileceğimiz çalışmalara ev sahipliği yaparlar. Aslında tam olarak ne çok başarılı nede çok kötü işler çıkar ortaya. Aradığınız hizmet yöntemi bu anlayışı içerisine barındırıyorsa seçim tercihi olabilir.
Öğrenci ve Ek Gelir Elde Etmek İsteyen Tasarımcılar
Grafik tasarım alanında eğitim alanlar yada yüzeysel grafik tasarım programları kullanabilen kişiler tarafından yapılmaktadır. 10 TL – 500 TL gibi rakamlara logo tasarımları hazırlayabiliyorlar. Markanızın deneme tahtası gibi kullanıldığı, çalışmayı hazırlayan kişiye tecrübe ama çalışma sahibine negatif olumsuzlukları taşıyacak tasarımların teslim edildiği bir yöntemdir.
Logo Tasarım Yarışmaları
500 TL – 10.000 TL arasında değişen fiyat aralıkları arasında yapılmaktadır. Burada elde edebileceğiniz tasarımların kalitesi o yarışmaya başvuran tasarımcıların deneyimi ve tecrübesi ile alakalı bir durumdur. Bu tarz yarışmalar herkesin katılabileceği platformlarda yapıldığından dolayı, size sunulan logo tasarımları arasında çok komik çalışmalar olabilmektedir. Ayrıca çok fazla esinlenme ve taklit logo tasarımı ile müşterilerin hatalı tercihler yapmasına neden olabilmektedirler.Logo tasarım yarışmalarında iyi ve başarılı logo tasarımları alabilmek için Logo Tasarım Fiyatları konusunda tasarımcıların ilgisini çekebilecek teklifler vermelisiniz. Aksi halde açmış olduğunuz yarışmalara katılım düşük oranda gerçekleşmektedir. Bu tarz yarışmalarda taklit bir logo satın alabilme olasılığı gün geçtikçe artıyor. Benim görüşüm bu tarz yarışmaların yapıldığı platformlar uzun vadede piyasayı kötü logo tasarımları ile dolduracaklar. Sebebi ise yarışma bedelinin yaklaşık olarak yarısını kendilerine alıyor olması. Orada hizmet veren katılımcılar yeterli müşteri portföyünü oluşturduktan sonra bu tarz yarışmalara katılmaktansa kendi müşterilerine hizmet vermeyi tercih edecekler.
Logo tasarımı yaptırırken bilmeniz gereken en önemli etken tasarıma vermiş olduğunuz para değildir. Logo tasarımını hazırlayan kişinin tecrübesi ve yeterliliğidir. Tasarımı hazırlayan ajans yada  kişi yapmış olduğu işin karşılığı olarak belirlemiş olduğu fiyatı ister. Bu fiyatın çok yüksek gelmesi sizi ucuz çözümlere yönlendiriyorsa  bu durum size uzun vadede daha pahalı sonuçlara neden olabilmektedir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Back to Top