#web #webtasarım #webyazılım #logo #kurumsalkimlik #modernsite #responsive #mobil #satış #espassistanbul #levent #istanbulreklamajansları #garafiktasarım #medikalreklam #gayrimenkultasarım #inşaattasarım #tabelatasarım #brand #design #ajans
Google Analytics’e bakarak, işletmelerin hem web tasarım şirketi hem de web yazılım şirketi için arama yaptıklarını görebilirsiniz. 
Günümüzde, bu terimler neredeyse “web şirketleri” hizmetlerini açıklama biçimlerini değiştirdikleri için birbirinin yerine geçmektedir. Gerçek şu ki, terimler web sitesi oluşturma sürecinin iki farklı temelini oluşturan ve temelde iki farklı yönünü içermesidir. Web Tasarım ve Yazılımın Temel Farkı temelde web tasarımı, web sitesinin hem estetik bölümünü hem de kullanılabilirliğini ifade eder. 
Espass İstanbul olarak; genelde web tasarımcıları, sayfa düzenini ve web sitesinin diğer görsel öğelerini oluşturmak için çeşitli tasarım programlarını kullanırlar. Web yazılım ise, bir web sitesi tasarımı alır ve ondan işleyen bir web sitesi oluşturur. 
Web geliştiricileri, tasarım dosyalarını hayata geçirmek için HTML, CSS, Javascript, PHP veya diğer programlama dillerini kullanır. 
Tasarım Tarafına Yakından Bakış 
Web tasarımcıları her zaman müşterinin web sitesi hedeflerini dikkate alarak başlamalı ve daha sonra bir web sitesinin bilgi hiyerarşisini belirlemek ve tasarım sürecine rehberlik etmek için bir mimari yapı oluşturmalıdır. Bu mimari yapı temelde, tasarımı oluşturacak sayfalar, bu sayfaların menü konumları, içerikleri ve görsellerini içerir. 
Tasarımın Genel İlkeleri 
Web tasarımcılarının dengeli bir düzen oluşturması önemlidir. Web tasarımında ağır (büyük ve koyu renkler) ve açık (küçük ve açık renkler) elementler kastedilmektedir. Her birinin doğru oranını kullanmak, dengeli bir web sitesi tasarımı elde etmek için kritik öneme sahiptirler. Espass İstanbul Dijital Tasarım ekibi olarak renk seçiminde kontrast renkler, renk kartelasında birbirinin karşısına yerleştirilmiş renklerdir. Tasarımcılar, web sitesinin belirli bölümlerini tanımlamak ve dikkat çekmek için farklı boyutları, dokuları ve şekilleri tercih edebilirler. Bir sonraki adımda ise vurgulama yer alıyor. Web sitesi düzeninin bazı önemli unsurlarının kasıtlı olarak “vurgulanması” üzerine kurulmuş bir tasarım ilkeleridir. Sayfadaki her şeye vurgu yapmanız, hiçbir şeye vurgu yapmadığınız anlamına gelir. İçeriğin% 80’inin kırmızı renkle vurgulandığı bir kitapta bir sayfa hayal edin. 
Gerçekten Herhangi Bir Şey Öne Çıkıyor Mu? 
Bunu belirlemek için de mimari yapının ve amacın net olması gerekiyor. Son olarak, web sitesi düzeninin çeşitli bölümleriyle bir bütün olarak kompozisyon arasında bir ilişki gereklidir. Web tasarım tarafında sürecin detaylı bir şekilde nasıl işlediğine bakılmalıdır. Espass İstanbul Dijital Web Tasarım Süreçleri içeriğimizden kapsamlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 
Yazılıma Yakından Bakış
Bazen programcılar olarak adlandırılan web geliştiricileri, oluşturulan tasarımları alır ve tamamen işleyen bir web sitesi oluşturur. Basitçe söylemek gerekirse, tasarımı bir web sitesinin etkileşimli olmayan bir “resmi” olarak düşünün. Geliştiriciler bu tasarımı alır ve bileşenlerine ayırır. Daha sonra sadece HTML veya çeşitli web sitesi sayfalarını geliştirmek için PHP gibi programlama dillerini içeren daha dinamik bir yazılım dili kullanırlar. Bu işlemler sıfırdan yazılabileceği gibi içerik yönetim sistemleri kullanılarak da düzenlenebilir. Genel olarak tek cümle ile özetleyecek olursak web tasarım tarafı işin görseli ve görünen yüzüdür. Web yazılım ise işin mutfak tarafıdır. Bu kavramlar işin doğası gereği birleşmiş olsa da aslında birbirinden farklı ve uzmanlık gerektiren, ayrı alanlardır.
Hemen Bize Ulaşın
 Talatpaşa Cad. No. 130 K. 3-305 Levent/İstanbul
Tıkla Ara => 0212 281 81 61​​​​​​​ - 0553 383 90 82

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Back to Top